Město Dubá
Masarykovo nám. 138
471 41 Dubá
ID schránky: 75ybej8
Pověřenec pro ochranu osobních údajů:
Ing. Milan Ištok
mobil +420 608 000 392
e-mail: istok@sbou.cz
Zámek Nový Berštejn, vybudovaný v 16. století zakladatelem Adamem Berkou z Dubé, byl po létech chátrání zrenovován bývalým sportovcem Mirem Slezákem a dnes slouží jako hotel, přičemž v minulosti okouzlil osobnosti jako Albrecht z Valdštejna a Franz Kafka.
Nový Berštejn je postaven v těsném sousedství s Dubou. Postaven byl v 16. století, když hrady byly opouštěny a nahrazovány pohodlnějšími zámky, Adamem Berkou z Dubé.
Roku 1622 je zámek i s ostatním zbožím Berkům zabrán a předán Albrechtu z Valdštejna. Po jeho násilné smrti jej dostává Walter Buttler.
Dalšími majiteli zámku byli: František Karel Rudolf hrabě Sweerts-Sporck, Valdštejnové, Tomáš Maglič, Růžena Jirátová-Kabátová, německá správa barona Ludolfa von Wedel-Parlow.
Do dnešní podoby byl zámek rozšířen barokními přestavbami za Buttlerů a Sweerts-Sporcků v 18. století. Konečný vzhled získal pseudobarokní úpravou za Valdštejnů koncem 19. století.
V roce 1945 byl zámek zkonfiskován státem jako německý majetek a adaptován na zvláštní internátní školu. Zámek zoufale chátral a v roce 1983 byl dokonce podepsán demoliční výměr.
V roce 1991 zámek koupil současný majitel Miroslav Slezák prostřednictvím své firmy PRAWO Prager Wohnbau, aby jej zachránil a opravil. Od roku 1997 zámek slouží jako hotel se sportovním areálem.
www.berstejn.com
Tento pohádkově oživlý zámek z 16. století byl ještě před několika desítkami let ruinou uprostřed nádherné divoké přírody CHKO Kokořínsko – Máchův kraj. Pak jej koupil a znovu přivedl k životu bývalý profesionální sportovec Miro Slezák. Zachránil tak krásný zámek s anglickým parkem, jenž v minulosti okouzlil mnoho významných osobností, mimo jiné i Albrechta z Valdštejna, Franze Kafku a filmové tvůrce z celého světa.
Historie
Zakladatel zámku Nový Berštejn, Adam Berka z Dubé, pocházel z jižní větve rodu Berků z Dubé. Původně zdědil staré rodové sídlo, již tehdy zpustlý, Husity vypleněný hrad Berkenstein (nyní Starý Berštejn), který se dodnes nalézá severně od městečka Dubá nad vsí Vrchovany. Před nákladnou opravou gotického hradu dal někdy mezi lety 1558 a 1567 přednost výstavbě nového sídla, zámku Nový Berštejn (nazývaný také Nový Berštýn, Perstein, Neuperstein, Perštýn).
Renesanční stavba měla jednu patrovou budovu (dnešní střední křídlo), patro bylo dřevěné. Po roce 1618 vlastnil zámek Adamův syn Václav, který byl nejvyšším zemským sudím za vlády Friedricha Falckého a zároveň jednou z významných osobností protihabsburského odboje. Po porážce českých stavů (1620) uprchl ze země a jeho zkonfiskované majetky získali Valdštejnové. Po zavraždění Albrechta z Valdštejna, generalissima císařských vojsk a majitele mimo jiné i tohoto zámku, daroval císař Ferdinand II. celé dokské panství v roce 1634 plukovníkovi Walteru Buttlerovi, jenž byl jedním z valdštejnových vrahů. Plukovník byl původem ze starého irského rodu a jeho potomci na zámku Nový Berštejn sídlili do roku 1723.
Nový majitel, František Karel Rudolf hrabě Sweerts-Sporck, rozvinul na panství rozsáhlou stavební činnost a mimo jiné vystavěl i vrcholně barokní kostel Nalezení svatého Kříže v Dubé. I zámek Nový Berštejn byl barokně přestavěn a rozšířen o boční křídla. Od roku 1810 patřil zámek opět Valdštejnům, kteří jej pseudoslohově upravili a dali mu tak dnešní vzhled. Konec Valdštejnskému panství přinesla první pozemková reforma za první republiky.
Novým majitelem zámku se roku 1920 stal Tomáš Maglič, generální rada Škodových závodů. V roce 1935 si od něj zámek Berštejn koupila Růžena Jirátová-Kabátová, která později zvelebila nejen zámek, ale i zámecký park. V průběhu války byl zámek ve vlastnictví německého barona Ludolfa von Wedel-Parlow. V roce 1945 byl zámek zkonfiskován jako německý majetek a adaptován na okresní dům zdraví, poté na zvláštní internátní školu.
Chátrání zámeckého komplexu zastavila až obnovitelská péče současného majitele - společnosti Prawo, zejména pana Miroslava Slezáka, který velkoryse a citlivě znovu vybudoval a k novému životu vzkřísil jak samotnou budovu zámku, tak i zámecký park.
Zámek Nový Berštejn s přilehlým anglickým parkem není běžně přístupný veřejnosti, slouží však jako sezónní hotel. Hosté zde mohou strávit víkend, dovolenou nebo uspořádat soukromé i firemní akce. V rozlehlém parku se nachází barokní bazén z doby Valdštejnů, golfové hřiště a tenisové kurty, z nichž jeden má jako povrch přírodní wimbledonskou trávu. Díky tomu zde pravidelně trénují tenisté před Wimbledonem. Zámek je rovněž oblíbeným místem pro filmové produkce z celého světa.
Fotografie: Markéta Slezák, Pepa Středa a z archivu města Dubá