Město Dubá
Masarykovo nám. 138
471 41 Dubá
ID schránky: 75ybej8
Pověřenec pro ochranu osobních údajů:
Ing. Milan Ištok
mobil +420 608 000 392
e-mail: istok@sbou.cz
Jsou události, které je obtížné řešit a proto zde najdete některé důležité informace, které by Vám mohli v těžké situaci trochu pomoci.
Co musíte a můžete udělat najdete přehledně na stránce Co dělat v případě úmrtí - pruvodce.gov.cz
Pokud dojde k úmrtí doma, je vždy nutné zavolat lékaře. Lékař vystaví List o prohlídce zemřelého, který předá podle místa úmrtí na příslušnou matriku. Pozůstalí se bezodkladně obrátí na Pohřební službu a objednají si její služby.
Co k vypravení pohřbu u pohřební služby potřebujete:
- svůj občanský průkaz nebo cestovní pas,
- rodný a oddací list zesnulé osoby (pokud je máte),
- oblečení, včetně spodního prádla, pro zemřelého (vhodné jsou přírodní materiály), boty nejsou potřeba,
- fotografii zemřelého, pokud ji chcete použít na parte nebo na vystavení v obřadní síni.
Kdo je oprávněn v této věci jednat:
- vypravitel pohřbu,
- příbuzný zemřelého nebo osoby prohlášené za mrtvou (manžel, manželka, rodič, potomek, sourozenec).
Úmrtní list je matriční doklad, který potvrzuje úmrtí člověka. Budete ho potřebovat pro vyřízení dalších práv a povinností.
Úmrtní list vystaví matriční úřad, v jehož obvodu osoba zemřela.
Úmrtní list je vypraviteli pohřbu vystaven nejdéle do 30 dnů od obdržení Listu o prohlídce zemřelého.
Po domluvě s matrikou si můžete úmrtní list po vystavení vyzvednout osobně v kanceláři matriky na MěÚ Dubá nebo ho dostanete poštou doporučeně do vlastních rukou.
Vystavení prvopisu úmrtního listu nepodléhá správnímu poplatku (podle zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích).
Nemusí existovat jen jeden úmrtní list. Každý, kdo potřebuje úmrtní list zemřelého, aby si mohl vyřídit další svá práva a povinnosti, si může zažádat o druhopis. Za druhopis zaplatíte 300 Kč (podle zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích).
- vypravitel pohřbu,
- příbuzný zemřelého nebo osoby prohlášené za mrtvou (manžel, manželka, rodič, potomek, sourozenec),
- osoba co žila v době úmrtí se zemřelým ve společné domácnosti,
- osoba, která prokážete právní zájem (např. jste majitel pozemku, na kterém má zemřelý věcné břemeno, jste dědic, ale nejste příbuzný nebo jste vzdálený příbuzný atd.).
- svůj doklad totožnosti s fotografií (např. občanský průkaz nebo cestovní pas),
- rodný list nebo oddací list, kterým se prokazuje váš příbuzenský vztah k zemřelému (na matrice vyžadují tyto dokumenty jen ve výjimečných případech).
Občanský průkaz zemřelého může na úřad odevzdat nemocnice, popřípadě jej předáte vámi vybrané pohřební službě. Občanský průkaz můžete odevzdat také sami, a to co nejdříve na jakýkoli obecní úřad obce s rozšířenou působností. Ideálně na oddělení, kde se občanské průkazy vydávají, pro nás tedy v České Lípě.
Řidičský průkaz musíte co nejdříve doručit obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností podle místa obvyklého bydliště zemřelého - tedy do České Lípy.
Odevzdejte na jakýkoli obecní úřad obce s rozšířenou působností. Konkrétně na oddělení, kde se cestovní pasy vydávají. Odevzdat cestovní pas můžete také na jakémkoli matričním úřadu, na Policii ČR nebo v zahraničí na zastupitelském úřadu ČR.
Pokud zemřelý vlastnil zbrojní průkaz, oznamte to Policii ČR. Policie ČR vás pak vyzve, abyste odevzdali zbrojní průkaz, průkaz zbraně a další doklady, které s tím souvisí.
Pokud zemřelý vlastnil i zbraň, na kterou je potřeba zbrojní průkaz, zbraň nikam nenoste. Policie ČR si pro zbraň přijede a převezme ji do úschovy.
Z úschovy si zbraň může po rozhodnutí o dědictví vyzvednout dědic, který má nebo si zařídí zbrojní průkaz. Pokud žádný dědic nemá zájem mít zbrojní průkaz, může Policii ČR požádat, aby zbraň předala k prodeji. Dědic může také požádat, aby na jeho náklady byla zbraň znehodnocena nebo zničena. Může ji také přenechat ve prospěch státu.
Pokud si přejete pronajmout hrobové místo na hřbitově v Dubé, můžete se obrátit s tímto požadavkem na matriku MěÚ Dubá.
Petra Mečířová
matrika@mestoduba.cz
tel. 487 870 201