Hlášení k trvalému pobytu
Občan České republiky může mít jen jedno místo trvalého pobytu na našem území, a to v objektu, který je určen pro bydlení, ubytování nebo individuální rekreaci a označen číslem popisným nebo evidenčním, popřípadě orientačním.
Kdo ohlašuje místo pobytu:
- občan České republiky starší 15 let nebo jím pověřený zmocněnec na základě zvláštní plné moci s úředně ověřenými podpisy,
- zákonný zástupce za občana mladšího 15 let (s sebou rodný list dítěte) nebo fyzická osoba, které bylo dítě svěřeno do péče rozhodnutím soudu (s sebou rozhodnutí soudu a rodný list dítěte)
- zákonný zástupce za občana, jehož svéprávnost byla omezena tak, že není způsobilý ohlásit změnu místa trvalého pobytu,
- člen domácnosti, jehož oprávnění k zastupování občana bylo schváleno soudem, nebo jím pověřený zmocněnec na základě zvláštní plné moci s úředně ověřenými podpisy.
Občan hlásí místo svého trvalého pobytu na ohlašovně v místě nového trvalého pobytu, tj.:
- na obecním úřadu, tj. MěÚ Dubá, přízemí kancelář matriky a evidence obyvatel.
Při ohlášení změny místa trvalého pobytu je občan povinen:
- vyplnit a podepsat "Přihlašovací lístek k trvalému pobytu", který je k dispozici na každé ohlašovně (je možné používat pouze originální tiskopis),
- prokázat totožnost občanským průkazem nebo, nemá-li platný občanský průkaz, jiným obdobným dokladem, který je veřejnou listinou,
- doložit doklad opravňující užívání bytu nebo domu (např. výpis z katastru nemovitostí, nájemní smlouvu), anebo pokud doklad nevlastní, písemné potvrzení oprávněné osoby s úředně ověřeným podpisem o souhlasu s ohlášením změny místa trvalého pobytu. Takové potvrzení se nevyžaduje v případě, že oprávněná osoba potvrdí souhlas na přihlašovacím tiskopisu k trvalému pobytu před zaměstnancem ohlašovny.
Vlastník objektu nebo jeho vymezené části nebo oprávněná osoba nedokládá ohlašovně při ohlášení změny místa trvalého pobytu své vlastnické právo nebo jiné užívací právo, pokud si existenci tohoto práva může ohlašovna ověřit bezúplatně veřejným dálkovým přístupem v katastru nemovitostí.
Ohlášení změny místa trvalého pobytu nelze provést prostřednictvím datové schránky, tento úkon vyžaduje fyzickou přítomnost občana na úřadě.
Správní poplatek
Za ohlášení změny místa trvalého pobytu občan České republiky zaplatí správní poplatek ve výši 50 Kč. Občané mladší 15 let jsou od správního poplatku osvobozeni.
Další informace na odkazu:
Jak změnit trvalé bydliště - pruvodce.gov.cz
Zrušení místa trvalého pobytu
Zrušení adresy trvalého pobytu a zároveň nahlášení dotyčné osoby na adresu městského úřadu jde pouze na základě správního řízení.
Kdo rozhoduje o zrušení místa trvalého pobytu:
- ohlašovna z moci úřední,
- ohlašovna na návrh navrhovatele - vlastníka objektu nebo jeho vymezené části, nebo oprávněné osoby (dále jen "oprávněná osoba") za splnění zákonných podmínek.
V tomto případě je ohlašovna MěÚ Dubá, přízemí kancelář matriky a evidence obyvatel.
Ohlašovna rozhodne ve správním řízení o zrušení údaje o místu trvalého pobytu:
- byl-li zápis proveden na základě pozměněných, neplatných, neúplných nebo padělaných dokladů nebo nepravdivě nebo nesprávně uvedených skutečností, - z moci úřední
- byl-li objekt, na jehož adrese je občan hlášen k trvalému pobytu, odstraněn nebo zanikl nebo je podle zvláštních právních předpisů nezpůsobilý k užívání za účelem bydlení, - z moci úřední
- zaniklo-li užívací právo občana k objektu nebo vymezené části objektu, jehož adresa je v evidenci obyvatel uvedena jako místo trvalého pobytu občana a neužívá-li občan tento objekt nebo jeho vymezenou část. – na návrh
Jak a kam se obrátit
Návrh na zrušení adresy místa trvalého pobytu podá oprávněná osoba na ohlašovně v místě trvalého pobytu občana, kterému má být údaj o místu trvalého pobytu zrušen, tj. MěÚ Dubá, kancelář matriky a evidence obyvatel.
Při zrušení místa trvalého pobytu je oprávněná osoba povinna:
- podat písemný návrh na zrušení místa trvalého pobytu,
- prokázat existenci důvodů pro zrušení adresy místa trvalého pobytu občana - zaniklo-li užívací právo občana k objektu nebo vymezené části objektu, jehož adresa je v evidenci obyvatel uvedena jako místo trvalého pobytu občana a zároveň neužívá-li občan tento objekt nebo vymezenou část,
- prokázat totožnost občanským nebo jiným dokladem totožnosti,
- doložit vlastnické právo nebo jiné užívací právo.
Místem trvalého pobytu občana, jemuž byl údaj o místu trvalého pobytu zrušen, se stává po nabytí právní moci rozhodnutí adresa sídla ohlašovny (adresa úřadu), v jejímž územním obvodu byl občanovi trvalý pobyt zrušen. Zrušením trvalého pobytu končí platnost občanského průkazu. Občan, kterému byl zrušen trvalý pobyt, je povinen požádat o vydání nového občanského průkazu do 15 pracovních dnů po dni, kdy nabylo právní moci rozhodnutí o zrušení údaje o místu trvalého pobytu.
Správní poplatek
Za podání návrhu na zrušení údaje o místu trvalého pobytu zaplatí žadatel za každou osobu uvedenou v návrhu správní poplatek ve výši 100 Kč.
Kontakt na matrikářku
Petra Mečířová
matrika@mestoduba.cz
tel. 487 870 201