1. - 2. prosince 2019 v Dubé Rozsvícení vánočního stromu v Dubé

Polské děti s doprovodem z řad rodičů, prarodičů a zástupců města, zde byly na výměnný poznávací pobyt v rámci projektu „Poznáváme se navzájem mladí i senioři v Dubé a Mirsku“ číslo CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_012/0002064. Skupinka dětí a dospělých z Dubé zase pojede na Vánoční trhy do Mirska.

1. - 2. prosince 2019 v Dubé
Rozsvícení vánočního stromu v Dubé

V neděli 1. 12. 2019 proběhlo rozsvícení Vánočního stromu na Masarykově náměstí v Dubé u České Lípy. Bylo zde několik stánků s občerstvením, pan Dolejší, pan Stránský z Dubistra a prodejní stánky s produkty místních podnikatelů a organizací s vlastnoručně vytvořenými výrobky, např.: Klub malých Dubáčků , Centrum sociální rehabilitace Diakonie Dubá, produkty z Bylinkové zahrady Levandule z Dřevčic, stánek s dárkovými předměty šitými z pestrobarevných látek, kde výtěžek z prodeje poputuje na podporu dětského domova v Beninu. Také pro malé i velké návštěvníky byly k dispozici tvůrčí dílničky na zdobení perníčků, sestavení vlastních svíček, vybarvení podstavců na svíčky, které zajistila Mateřská škola Dubá a také dílnička a produkty z keramiky od paní Dvořákové.

Ještě před 15. hodinou na náměstí proběhlo symbolické zasazení nového stromu, kterého se účastnila starostka Dubé Ing. Irena Žalovičová a starosta polského města Mirsk pan Andrzej Jasiński, v rámci přeshraničního projektu „Chráníme před zapomněním historické památky v Dubé a Mirsku“ číslo CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_012/0002067.

Stánky a dílničky byly již od 15. hodiny k dispozici, stejně tak Vánoční výstava v Šatlavě v prostorách městského úřadu, která je již tradiční součástí těchto oslav. Zahájení programu nastalo v 16 hodin vystoupením pěveckého sboru „Jen Tak“ následované tanečním vystoupením dětí z partnerského polského města Mirsk, poté s českými dětmi šly dozdobit Vánoční strom ozdobami, které pro tuto příležitost připravily a přivezly. Polské děti s doprovodem z řad rodičů, prarodičů a zástupců města, zde byly na výměnný poznávací pobyt v rámci projektu „Poznáváme se navzájem mladí i senioři v Dubé a Mirsku“ číslo CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_012/0002064. Skupinka dětí a dospělých z Dubé zase pojede na Vánoční trhy do Mirska 15. 12. 2019.

Před 17. hodinou nám posvětil Vánoční strom administrátor Římskokatolické církve pan Mgr. Milan Mordačík, poté následovalo odpočítané rozsvícení. Po tomto krásném a svátečním okamžiku vystoupily se sborem děti z MŠ a ZŠ Dubá, navíc se k nim připojily i polské děti, které si také jako překvapení nacvičily naše české koledy, z čehož měli všichni přítomní nesmírnou radost. Po vystoupení dětských sborů a sboru dospělých, byl oficiální program ukončen. Samozřejmě návštěvníci stále obdivovali dílničky a využívali služby stánků s občerstvením. Pokud byl někdo promrzlý, mohl se zahřát pomocí svařáku, grogu nebo i čaje.

Naši hosté z Mirsku se odebrali do penzionu Černý Mlýn, kde byli ubytovaní a jako překvapení pro ně byla připravena klasická česká Štědrovečerní večeře a ukázka českých vánočních tradic (např.: rozkrojení jablka a pouštění skořápek). Samozřejmě nesměla chybět ani nadílka od Ježíška po večeři.

Druhý den ráno po snídani jsme se jeli podívat do mateřské školy, kde pro ně velmi šikovné paní učitelky, připravily prohlídku areálu školky a v rámci seznamovaní s našimi dětmi i dílničky na pečení tradičních českých čertíků z kynutého těsta. Návštěva školky byla završena i Mikulášskou nadílkou, která měla velký úspěch.  Polská výprava odjížděla velice spokojena a nadšena a my se těšíme na další setkání.

Oba výše zmíněné přeshraniční projekty partnerských měst Dubá a Mirsk jsou spolufinancovány z Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím Fondu mikroprojektů Euroregionu Nisa, z Programu INTERREG V-A Česká republika – Polsko 2014 - 2020.

Děkujeme všech, kdo se podílel na přípravě a průběhu této akce.

Vytvořeno: 11. 11. 2019
Poslední aktualizace: 21. 4. 2021 13:20