logo Mistrovství světa v orientačním běhu 2021

Mistrovství světa v orientačním běhu v Dubé
již v červenci 2021

Na začátku července 2021 se stane město Dubá významným středobodem sportovního světa. V termínu 3. – 9. července proběhne v regionu Mistrovství světa v orientačním běhu 2021, což je největší mezinárodní akcí svého druhu v daném roce a Dubá bude jedním z hlavních míst šampionátu. Jedná se o největší sportovní akci v Libereckém kraji v roce 2021.

Po velmi složitých jednáních a úspěšné kandidatuře bylo v červenci 2017 přiděleno pořadatelství České republice znovu po 13 letech. Centrum závodu je situováno v Hotelu Bezděz ve Starých Splavech, závodníci, pořadatelé i fanoušci budou bydlet na různých místech Českolipska. Celkem proběhne sedm závodů v pěti závodních dnech. Všechny finálové závody bude možné sledovat i na obrazovkách kanálu ČT sport. Pořadatelé mají garanci Vlády ČR, že tuto akci lze v letošním roce uspořádat i přes případné nepříznivé podmínky v souvislosti s pandemií COVID-19.

Dva závody se poběží v Heřmánkách

Orientační běh je specifický tím, že trasy nejsou dopředu známé. Poprvé je závodník zjistí až v době startu, kdy dostane velmi podrobnou mapu a vyznačenou tratí. Hned dva závody proběhnou v Heřmánkách. A to ve čtvrtek 8. července a následně o den později, v pátek 9. července. Na programu budou tříčlenné štafety a královská disciplína orientačních běžců – klasická trať. 9. července také šampionát vyvrcholí a v aréně bude možné sledovat i slavnostní zakončení a také medailový ceremoniál. Ostatní závody budou situovány do okolí – do Doks, Litoměřicko nebo do Jizerských horách. Podrobný program naleznete na stránkách www.woc2021.cz, v dalších číslech městského zpravodaje Dubáček nebo na sociálních sítích města Dubá. Prosíme všechny domorodce o schovívavost a případná drobná omezení v dny závodů.

Doprovodný program

Hlavní závody Mistrovství světa jsou určeny pro zhruba 300 nejlepších závodníků z 50 zemí světa. Orientační běh si však může zkusit naprosto každý. V každé aréně závodů včetně té v Dubé (pokud to epidemiologická situace dovolí) bude možné se zúčastnit jednoduchého závodu v orientačním běhu na ploše 15 x 15 m, který bude připomínat labyrint. V nedalekém zámeckém parku v Doksech budou probíhat slavnostní ceremoniály
(v neděli 4. července a ve středu 7. července 2021), na které naváže bohatý kulturní program. Vše bude zdarma.

Akce i před MS

Organizátoři se snaží před Mistrovstvím světa spolupracovat s vedením města. Profesionální kartografové připravili speciální mapu pro orientačním běh přímo v centru Dubé, která může sloužit široké veřejnosti pro řadu sportovních aktivit. V červenci 2020 společně uspořádali malý závod při Sportovní dnu, kde v rámci programu se  slavnostně otevřelo víceúčelového hřiště v Dubé. Během akce se zde vystřídaly stovky natěšených rodin, dětí i jednotlivců, ale také vedení organizační výboru společně s kontrolory z mezinárodní federace orientačního běhu, které zde byli na pravidelné kontrole před Mistrovstvím světa. Další akce, které organizátoři plánovali navštívit, zatím zhatila epidemie. Doufáme, že ale nějaká další akce bude možné realizovat v jarních měsících.

Udržitelnost

Pořadatelé Mistrovství světa v OB 2021 připravili společně s Ministerstvem životního prostředí obsáhlou koncepci s minimalizací jednorázového a produkcí jakéhokoliv odpadu. Český svaz orientačních sportů, pořadatel této akce, se přihlásil do projektu „Dost bylo plastů“ a je jeho součástí, jejíž cílem je nejen zmírnit dopady na životní prostředí, ale též pozitivně ovlivnit konání závodů v budoucnosti nejen v orientačních sportech. Vedle toho organizátoři spolupracují s Lesy ČR i dalšími majiteli lesních pozemků na sázení nových lesních porostů (více najdete např. na stránkách https://cistoles.cz).