Obsah

kempy a autokempy

restaurace a motoresty

Restaurace U Nováků

Provozování restaurace s nabídkou jídel české i mezinárodní kuchyně, alkoholických i nealkoholických nápojů.

ubytování

Restaurace, Penzion Černý Mlýn

Restaurace, penzion ČERNÝ MLÝN

•celoroční ubytování

•restaurace v provozu od 1. 6. 2012

•hotová a minut. jídla

•rodinné oslavy

•fotbalové hřiště

•venkovní terasa

•školy v přírodě

penziony

PENZION DEŠTNÁ

Kapacita penzionu je 20 lůžek. Hostům jsou k dispozici 4 pokoje a 4 apartmány.
Příslušenství penzionu:
U penzionu je dětské hřiště, pískoviště a altán. Pro návštěvníky penzionu je k dispozici venkovní gril i přírodní ohniště a úschovna kol . Parkování před penzionem je zdarma.

Penzion Deštná
Jana Ptáčková
Deštná 4
Doksy, 472 01
☎ +420 720 040 172
☎ +420 724 341 055
penziondestna@seznam.cz
Provozovatel:
A G R O P, spol. s r.o.
Nedamovská 266
Dubá, 471 41
IČ: 44568371
DIČ: CZ44568371


ubytování v komfortním penzionu Penzion 101 Dubá

PENSION 101 DUBÁ

PENZION 101 DUBÁ
nabízí
komfortní ubytování
společenskou místnost
vybavenou kuchyň
koupelnu v každém pokoji
terasu s grilem
wifi
tel.: 606 271 536

Penzion u Kopyta

PENZION U KOPYTA
Tel.604 10 54 56, 487 870 127

služby, firmy, řemesla

TOMÁŠ NOVÁK

veškeré stavební práce, rekonstrukce, novostavby, sádrokartony, koupelny, elektroinstalace, vodoinstalace, zámečnické práce, instalace kanalizačních jímek,....

Sběrný dvůr města Dubá

SBĚRNÝ DVŮR DUBÁ, provozovatel město Dubá
722 530 449

obchody, velkoobchody

ŽELEZÁŘSTVÍ, DOMÁCÍ POTŘEBY, DROGERIE - JAN KRUPIČKA

otvírací doba

Po - Pá 8.00 - 12.00 14.00 - 17.00
So - 8.00 - 11.00

POTRAVINY CENTRUM KBH

otevírací doba samoobsluhy:
Po až Pá od 6.30 do 18.00
So od 7.00 do 12.00
Ne od 8.00 do 12.00

památky

Soubor skalních sklípků

Oblast Českolipska je ve své stavební tradici proslulá kromě roubených staveb především využitím místního pískovce. Pískovec byl hojně využíván jako stavební materiál, ale i k tesání prostor do skalního masivu. Speciálním typem hloubených prostor jsou právě tesané sklípky, které jsou často umístěné jednotlivě v rámci usedlostí a poměrně vzácně seskupené v kompaktních souborech na okraji sídla. Sloužily jako drobné účelové hospodářské stavby k ukládání potravin a plodin a odkazují tak na životní způsob a každodennost zejména v 19. a na počátku 20. století. Právě v Dubé se tyto drobné objekty dochovaly asi v největším počtu a autenticitě. Soubor je situován ve dvou lokalitách. V ulici J. Roháče se shluk sklípků nachází téměř mimo obytnou zástavbu. Vyhloubeny jsou zde dokonce ve dvou úrovních nad sebou. V Sadové ulici je linie sklípků vedena v uliční frontě právě naproti obytné zástavbě. Z estetického hlediska se některé ze sklípků pyšní i výtvarně pojatými vstupními portály s dekorativně tvarovanými články či ostěním, které tak malebně dotvářejí okolní prostředí. Tyto drobné objekty rovněž dokládají kvalitní řemeslné provedení a dokumentují použité stavební a konstrukční technologie. Sklípky se dochovaly ve své původní dispozici bez výraznějších novodobých zásahů, které by rušily charakter tohoto kompaktního celku.

drobné sakrální stavby, kříže

kiosky, rychlá občerstvení

zámky

Zámek Nový Berštejn

Rodinný hotel Zámek Berštejn se nachází přímo v centru nenarušené přírody v rozlehlém Valdštejnském parku, nedaleko mĕsta Doksy, turisticky oblíbeného Máchova jezera a královského hradu Bezdĕz. Hotel je umístĕn ve zrekonstruované historické budovĕ zámku z období renesance, pozdĕji baroknĕ přestavĕné. Ubytování na zámku je nabízeno ve 23 stylových pokojích a zámeckých apartmá – od klasických až po mezonetové rodinné pokoje a od nejmenšího Svatebního apartmá (65 m2) až po nejvĕtší Prezidentské apartmá (190 m2) – v sezónĕ od dubna do října.

technické zajímavosti

Sušárna chmele v Dubé - unikátní technická památka

Sušárna chmele

Sušárna chmele, s dvěma sušícími věžemi, je významnou technickou památkou, upomínající na někdejší slávu dubského chmelařství, které ovlivnilo i mnohé zdejší lidové stavby.

Nejstarší písemný doklad o existenci sušárny a sířírny chmele na jižním okraji města Dubá je z roku 1877. V Dubé je doloženo v době největší produkce chmele šest sušáren a síříren, z nichž se pouze tato dochovala víceméně v původním stavu, proto je cennou technickou památkou. Protože byly zničeny stavební spisy z předválečného období, není možné vysledovat průběh stavby a přestaveb objektu. Prvními majiteli a pravděpodobně i staviteli byli manželé Langhansovi z čp. 133 v Dubé. Počátkem roku 1877 sušárnu koupili obchodníci s chmelem J. Grundfest z Horní Vidimi a A. Sommer z Prahy. Koncem 19. století došlo k rozšíření sušárny, přistavěna byla severní část. Tomu odpovídá i datum nad jedním z vchodů – 1889. V roce 1904 získali sušárnu manželé Grundfestovi z Dubé a v listopadu roku 1924 ji koupili i s vybavením manželé Reichmannovi z čp. 40 v Dubé, kteří vše v roce 1936 odprodali chmelařskému spolku Hopfenbau-Verband des Daubaer Grünlandes v Dubé. V prosinci 1943 se majitelem sušárny stala společnost Hopfenverkehrsgenossenschaft v Dubé.Po II. světové válce byla sušárna konfiskována a v únoru 1950 přidělena Hospodářskému družstvu skladištnímu a výrobnímu v Dubé. Později se stala majetkem Státního statku, který zde choval kuřata – brojlery. Státní statek objekt posléze předal Městu Dubá. Dosud zachovaná jižní věž byla opravena státním statkem, druhou provizorně zastřešilo a zdivo nechalo opravit Město Dubá. Další rekonstrukce se plánuje v nejbližší době. Tyto věže jsou svým kruhovým tvarem v Čechách neobvyklé, obdobné se častěji nacházejí v Anglii. Sušení v nich probíhalo na sítech a dřevěných roštech, který je v jižní věži dosud zachovaný, pravděpodobně pomocí přímého vytápění v přízemí věží.
Vlevo od sušárny v místech dnešních zahrádek býval morový hřbitov pro oběti velkého moru v roce 1680, velký kříž, který místo označoval se nyní nachází u kostela.

hrady

významné vrcholy

Vrch Nedvězí (458 m)

Vrch Nedvězí, který je tvořen výlevnou sopečnou horninou, se tyčí nad stejnojmennou rekreační osadou se zachovalými ukázkami lidové architektury.
Z holého vrcholku je kruhový rozhled na Luž, Ralsko Ještěd, Bezděz, Mělník a Milešovku.

kostely, kaple

Kostel sv. Václava v Deštné

Kostel sv. Václava

FARNÍ KOSTEL SVATÉHO VÁCLAVA
je jedním z nejstarších kostelů v diecézi. Uvádí se již v roce 1352, kdy patřil k mělnickému děkanátu a měl svého faráře. V době pobělohorské patřila Deštná střídavě k Mělníku, Doksům, Dubé, 1724-1784 k Tuhani. Samostatnou farou se stala Deštná teprve roku 1891. Od roku 1945, kdy německý duchovní byl vysídlen, je Deštná administrována z Dubé.
Návštěvníkům může být kostel na požádání otevřen, klíče se nachází na faře v Dubé.