Historie města Dubá

mapka 1749Dubá je staroslovanské sídliště a předhistorické tržiště. Svědčí o tom nález koster, uren, náramků a mince z doby knížete Vratislava II. Poslední nálezy byly učiněny v roce 1882 a 1887 v Horní kostelní ulici v Dubé. S odkazem na tyto nálezy lze soudit, že Dubá jako sídliště existuje od 1. poloviny 11. století.

Ale teprve v první polovině 13. století se dovídáme o prvních pánech z Dubé, kteří sídlili na hradu Dubá. Tento hrad měl své podhradí na místě dnešní Malé strany, jež je nejstarší částí Dubé.

hrad Starý BerštejnPočátkem 14. století opouštějí Berkové dubský hrad a budují Starý Berštejn (1437) a v letech 1553 - 1567 staví Adam Berka zámek Nový Berštejn.
Roku 1622 je zámek i s ostatním zbožím Berků zabrán a předán Albrechtu z Valdštejna. Po jeho násilné smrti jej dostává Walter Buttler.

Dalšími majiteli zámku byli: František Karel Rudolf hrabě Sweets-Sporck, Valdštejnové, Tomáš Maglič, Růžena Jiráková-Kabátová, německá správa barona Ludolfa von Wedel-Parlow. V roce 1945 byl zámek zkonfiskován státem jako německý majetek a adaptován na zvláštní internátní školu. Zámek zoufale chátral a v roce 1983 byl dokonce podepsán demoliční výměr. V roce 1991 zámek koupil současný majitel Miroslav Slezák prostřednictvím své firmy PRAWO Prager Wohnbau, aby jej zachránil a opravil. Od roku 1997 zámek slouží jako hotel se sportovním areálem. zámek Nový Berštejn

Jednou z příčin, proč Dubá nikdy nevzrostla ve větší město, jsou četné požáry, za nichž město lehlo vždy skoro celé popelem. Požáry v letech 1692 a 1711 zničily všechny originály privilegií, jež Dubá časem dosáhla (mimo jiné i původní kroniku).

Jinou metlou Dubé než požáry byly nakažlivé epidemie, jež měly velký vliv na vylidňování města.

V historii Dubé a okolí se vyskytuje mnoho slavných jmen z různých kulturních oblastí. Například německý historik a památkář Fridrich Bernau, který kromě jiného v roce 1888 vydal spis Politický okres Dubá. V díle shrnul všechnu dřívější historii a pamětihodnosti Dubska. V roce 1936 vydal k poctě 100. výročí Máchova úmrtí svou nejrozsáhlejší knihu z edice průvodců Dubské Švýcarsko, učitel a budovatel Klubu českých turistů Bohumil Kinský. Již zmiňovaný K.H.Mácha v dubském okolí našel inspiraci k jeho nejznámějšímu dílu "Máj".

Historie znaku města Dubá

znak města z roku 1727

Znak pochází z roku 1727. Je tzv. "mluvící" znak, na kterém je dubová ratolest se třemi žaludy.

Je to pravděpodobně nejstarší znamení, i když z roku 1663 je zachována městská pečeť se znamením lilie, ale jen přechodně a od roku 1700 se trvale objevuje původní vyjádření znaku dubové větve se třemi žaludy. V literatuře se objevují i různá provedení znaku, lišící se kresebnými odchylkami, ale všechny interpretace zachovávají původní vyjádření, a to na stříbrném štítě je zelená dubová ratolest se třemi žaludy. mluvicí znak