Výměnný pobyt - Mirsk 15.- 16. prosince 2019

Tyto výměnné poznávací pobyty byly realizovány v rámci projektu přeshraniční spolupráce - „Poznáváme se navzájem mladí i senioři v Dubé a Mirsku“ číslo CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_012/0002064.

Mirsk 15.- 16. prosince 2019

V neděli 15. 12. 2019 jsme s dětmi z mateřské školky v Dubé a jejich prarodiči, rodiči a s učitelkami ze školky v čele s paní ředitelkou Zdenou Šindelářovou, oplatili návštěvu v polském městě Mirsk. Jelikož oni byli v Dubé v termínu 1. -2. 12. 2019 a účastnili se akce rozsvícení vánočního stromu. Tyto výměnné poznávací pobyty byly realizovány v rámci projektu přeshraniční spolupráce - „Poznáváme se navzájem mladí i senioři v Dubé a Mirsku“ číslo CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_012/0002064. Projekt je spolufinancován z Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím Fondu mikroprojektů Euroregionu Nisa, z Programu INTERREG V-A Česká republika – Polsko 2014 - 2020.

Když jsme dorazili na horskou ubytovnu „Halny“ u města Mirsk, měli jsme možnost se občerstvit a posílit se ze dvou druhů polévek. Poté jsme se přesunuli na náměstí v Mirsku, kde probíhaly vánoční trhy a byl připraven program s vystoupením sborů místních školek a škol. Na pódiu se objevila paní starostka města Dubá Ing. Irena Žalovičová se starostou města Mirsk panem Andrzejem Jakińskím s úvodním slovem, tak i české děti si tam zazpívaly s polskými dětmi. I přes nepříznivé počasí, bohužel pršelo, se nám program i atmosféra velice líbila.

Následovaly dílničky, s výrobou vánočních ozdob a zdobením perníčků, v klubovém domě, kde na nás čekalo další pohoštění v podobě teplých i studených nápojů a velkého množství obloženého pečiva a zákusků. Jen co jsme se dosyta najedli a vyčerpali své tvůrčí dovednosti, dopravil nás autobus zpět do horské ubytovny. Tam jsme se v klidu ubytovali a kolem 18.30 hod. nás čekala tradiční polská sváteční kuchyně. Pan starosta Andrzej Jasiński nám prozradil a přiblížil jejich vánoční tradice. Děti si před začátkem večeře ozdobily stromeček. Celý den a večer byl velice vydařený a kouzelný.

Ráno po vydatné snídani jsme se odebrali do mateřské školky. Na uvítanou jsme shlédli vystoupení místních dětí s pohádkou Červená Karkulka, následované prohlídkou celé budovy. Nechyběly ani dílničky, prostor pro hraní a samozřejmě občerstvení. Na děti čekala i Mikulášská nadílka a pro dospělé dáreček. Nakonec jsme se prošli na náměstí, kde jsme se mohli podívat po okolí a završením návštěvy byl velice chutným obědem.

Chceme poděkovat polským přátelům za nezapomenutelný zážitek. Všichni jsme odjížděli spokojení a nadšení. Velice se těšíme na další setkání.

Vytvořeno: 11. 11. 2019
Poslední aktualizace: 21. 4. 2021 13:34