Pálení shrabané trávy, větví či listí - povinnost nahlásit

S jarem přicházejí požáry travních porostů

Vypalování trávy je zakořeněný a velmi nebezpečný zlozvyk se kterým se často setkáváme. Vypalování trávy může způsobit požár ohrožující zdraví, životy osob, zvířat a majetek. Kromě toho se jedná o negativní zásah do přírody.
Zákon o požární ochraně číslo 133/1985 Sb.zákonů ve znění pozdějších právních předpisů pamatuje na vypalování porostů a patřičným způsobem tuto činnost „oceňuje“ v podobě pokut.

Při spalování hořlavých látek v období vegetační obnovy na volném prostranství a v lesích jsou fyzické osoby, právnické osoby a podnikající fyzické osoby povinny se zřetelem na rozsah prováděné činnosti stanovit opatření proti vzniku a šíření požárů.
Navíc spalování hořlavých látek na volném prostranství, včetně navrhovaných opatření, jsou povinny předem oznámit na operační středisko Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje - územní odbor Česká Lípa, nebo na „Ohlašovnu požárů města Dubá“, kteří můžou stanovit další podmínky pro tuto činnost, popřípadě můžou takovou činnost zakázat.
Povinnost nahlášení této činnosti a další povinnosti, které je třeba dodržovat jsou upraveny zákonem číslo 133/1985 Sb.zákonů ve znění pozdějších právních předpisů, který stanoví podmínky zabezpečení požární ochrany v době zvýšeného nebezpečí vzniku požáru.
Zásady požární bezpečnosti musí dodržovat nejenom podnikající subjekty, ale povinnosti se vztahují i na jednotlivé občany.

Je dobré připomenout základní pravidla,
které mohou být ku prospěchu všem:

•  každé pálení odpadu a klestu je třeba ohlásit na operační středisko HZS Česká Lípa, nebo „Ohlašovnu požáru města Dubá“. V ohlášení uvést: místo, datum, čas pálení a osobu která za pálení zodpovídá s kontaktním telefonním číslem
  •  dbát pokynů operačního důstojníka hasičského záchranného sboru
  •  osoba mladší 15 let nemůže odpad spalovat bez přítomnosti osoby starší 18 let, která je za spalování zodpovědná
  • - velikost hromad odpadu a klestu po úklidu je nutno volit tak, aby shořely v době kdy je na místě přítomen dozor
  •  při náhlém zhoršení počasí – silném větru je nutno pálení přerušit a oheň uhasit
  •  místo pálení izolovat pruhem širokým nejméně 1 metr, kde budou odstraněny hořlavé materiály až na minerální půdu
  •  místo spalování je nutno zabezpečit dostatečným množstvím hasebních látek
  •  opustit místo pálení je možné až po úplném uhašení ohně
  •  místo pálení po dobu 5 dnů, nebo do vydatného deště pravidelně kontrolovat
  •  příjezdové cesty vedoucí k místům spalování nesmí být zataraseny
  •  spalování se může provádět pouze v bezpečné vzdálenosti od objektů

Tato základní pravidla v oblasti požární ochrany musí být dodržována i při spalování jiných materiálů, navíc musí být postupováno v souladu s dalšími zákony, např.: zákon o ovzduší, zákon o lesích, zákon o odpadech a vyhláškou města – „Požární řád města Dubá“.

Kontaktní telefonní čísla:
Operační středisko Hasičského záchranného sboru Česká Lípa 950 475 111

tísňová linka HZS ČR 150
Ohlašovna požáru města Dubá / JPO II/1 SDHO Dubá/
606 372 919
Velitel jednotky hasičů města Dubá
725 076 553

Za jednotku dobrovolných hasičů města Dubá bych vám přál, abyste tato čísla nepotřebovali.

Jaroslav Hoza

Vytvořeno: 5. 4. 2011